W dniu 26.03.2025 na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej odbyło się seminarium połączone z uroczystym otwarciem nowego laboratorium badań ogniowych kominów i analiz wentylacji. Zaproszenie do udziału w tym wydarzeniu otrzymał również Grzegorz Marczyk prezes naszego Oddziału. Powstanie, wyjątkowego na skalę europejską, laboratorium jest zwieńczeniem wieloletniej współpracy pracowników naukowych uczelni, środowiska kominiarzy oraz strażaków z Komendy Wojewódzkiej PSP w Opolu. Inicjatorem pogłębienia badań z zakresu problematyki kominów oraz współpracy z uczelniami z zagranicy w tym obszarze jest dr inż. Krzysztof Drożdżol.


Uroczystość rozpoczęto od powitania zaproszonych gości i przedstawienia znaczenia prowadzenia badań i powstania laboratorium, w tej części głos zabrali gospodarze wydarzenia: prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej, prof. Andrzej Marynowicz dziekan Wydziału Budownictwa i Architektury oraz prof. dr hab. inż. Damian Bęben Przewodniczący Rady Naukowej dyscypliny inżynieria lądowa, geodezja i transport. Przedstawiciele Politechniki Opolskiej przedstawili genezę badań w tym obszarze oraz historię powstania i znaczenie laboratorium, zarówno pod względem badawczym, edukacyjnym, jak i bezpieczeństwa eksploatacji obiektów kominowych




Następnie zaproszono uczestników seminarium do zwiedzania stanowisk badawczych. Zwiedzający mieli okazję zapoznać się z dwupoziomowym stanowiskiem odzwierciedlającym prawdziwy, drewniany budynek, na którym można dokonywać prezentacji i pomiarów, w tym przejść przewodu przez przegrody budowlane oraz stanowisko z kominem czterometrowej wysokości pozwalające na symulację pracy komina zbliżonej do warunków rzeczywistych.

Po prezentacji laboratorium uczestnicy wzięli udział w seminarium poświęconemu badaniom przewodów kominowych oraz statystykom w obszarze bezpieczeństwa użytkowania kominów. Słuchacze mieli okazję poznać różnorodne wyniki prowadzonych badań oraz statystyki bezpieczeństwa podczas wykładów:


Thor Kieland (Pipe Eskperten, Norwegia) Clean BurnTech – Combustion Technology Research in Collaboration with Opole University of Technology and Jawar, with Expertise from Sintef Energy and RISE Fire Research


Wydarzenie było okazją do zwrócenia uwagi na istotność poruszanej problematyki na wszystkich etapach procesu budowlanego.
Dziękujemy dr inż. Krzysztofowi Drożdżolowi i władzom uczelni za zaproszenie naszego przedstawiciela – Prezesa Opolskiego PZITS Grzegorza Marczyka.

